Onemocnění jater často probíhají tiše, aniž by způsobovala výrazné příznaky, a právě proto je důležité se v nich vyznat a vědět, kdy je už potřeba vyhledat lékaře. Tento článek vám přiblíží nejčastější onemocnění jater.
Onemocnění jater se jen zřídka projeví příznaky, jako je žloutenka, svědění kůže nebo únava. Obvykle probíhají až do pokročilého stádia poškození či cirhózy se selhaním jater nepozorovaně. Právě proto je třeba zaměřit se na rizikové faktory vedoucí k poškození jater.
Existuje několik onemocnění jater, které se liší podle příčiny vzniku či závažnosti onemocnění. Zde je přehled nejběžnějších jaterních onemocnění:
Tuková játra
Tuková játra, nebo steatóza jater. Tato diagnóza je výsledkem nadměrného hromadění tuku v játrech. Steatóza jater může být nejčastěji způsobena nezdravou stravou či obezitou (SLD- steatotická choroba jater) nebo konzumací alkoholu (alkoholická tuková játra).
Hepatitida
Hepatitida je zánět jater způsobený viry, alkoholem, léky nebo reakcí imunitního systému. Existují různé typy virové hepatitidy, jako je hepatitida A, B, C, D a E. Hepatitida A a E se šíří kontaminovanou potravou nebo vodou, zatímco hepatitida B a C se přenáší krví nebo tělními tekutinami. Autoimunitní hepatitida nastává, když imunitní systém napadá vlastní játra.
Cirhóza jater
Cirhóza je chronické poškození jater, při kterém dochází k nevratnému zjizvení tkáně. Vzniká při chronickém zánětu jater nebo hepatitidě jakékoli příčiny. Nejčastěji ji způsobuje dlouhodobá konzumace alkoholu, steatohepatitida či chronická virová hepatitida nebo tuková játra. Cirhóza může vést k selhání jater nebo rakovině jater.
Rakovina jater
Rakovina jater je závažné onemocnění, které vzniká abnormálním růstem buněk v játrech. Mezi hlavní příčiny rakoviny jater patří virová hepatitida B a C, konzumace alkoholu a nealkoholická steatóza jater. Často se rakovina jater objevuje až v pokročilých stádiích, to znamená při cirhóze, kdy je léčba obtížná a prognóza horší.
Selhání jater
Jaterní selhání nastává, když játra přestanou plnit své funkce. Může být akutní (nastává rychle, například po otravě) nebo chronické (vyvíjí se postupně, například v důsledku cirhózy). V některých případech se mohou regenerační schopnosti jater alespoň částečně obnovit. Pokud to však není možné, je třeba zvážit transplantaci jater.
Mnoho jaterních onemocnění nemá v počátečních stádiích zřetelné příznaky, což může způsobit jejich pozdní odhalení, kdy už je léčba náročnější. Pravidelné kontroly, zdravý životní styl a vyhýbání se rizikovým faktorům (např. alkoholu, nezdravé stravě), nebo očkování proti hepatitidě) mohou výrazně snížit riziko poškození jater. Včasná diagnostika a správná léčba příčiny mohou pomoci předejít vážným komplikacím.
Lagosa® 50 tbl. je rostlinný léčivý přípravek obsahující suchý extrakt z plodu ostropestřce mariánského. Tento extrakt obsahuje látku silymarin, která prokazuje příznivé léčebné účinky při různých poškozeních jaterních buněk. Silymarin zpevňuje strukturu buněčné membrány jaterních buněk, takže toxická látka nemůže proniknout do buňky, a zvyšuje schopnost regenerace jater.