Játra: náš mocný orgán


Játra jsou největší žlázou v těle a plní mnoho různých úkolů. Jsou například nezbytná pro trávení jídla, syntézu bílkovin a zbavování těla toxických látek.

Kvůli obrovskému množství funkcí a mnoha zátěžím, játra ohrožuje řada problémů a nemocí.

Rizikové faktory pro játra

Nadváha a obezita

Nadměrný příjem kalorií a nedostatečné výdaje způsobené nedostatkem fyzické aktivity přetěžují játra a mohou být příčinou tukové jaterní choroby. V minulosti byl alkohol považován za nejčastější spouštěč ztučnění jater. Nyní ho však postupně dohnala nadváha, která postihuje stále více lidí v průmyslových zemích.

Diabetes 2. typu

Diabetes 2. typu a tuková jaterní choroba jsou na sobě navzájem závislé. Diabetes 2. typu tak může přispět k rozvoji ztučnění jater, ztučnění jater urychluje vývoj diabetu 2. typu.

Konzumace alkoholu

Konzumace alkoholu je pro játra škodlivá.

Nevhodné stravovací návyky
Konzumace sladkých nápojů, rychlého občerstvení a další nevhodné stravovací návyky jsou rizikovým faktorem pro ztučnění jater.

Nedostatek pohybu
Stali jsme se populací s nedostatkem chůze, kdy chůze ztratila smysl hlavního prostředku přemísťování. Pravidelná pohybová aktivita přispívá k redukci hmotnosti a zlepšení metabolických komplikací.

Onemocnění jater

Akutní a chronická onemocnění jater mohou vést k celé řadě poruch, které lze shrnout jako zánětlivé onemocnění jater.

Možné spouštěče zánětlivého onemocnění jater jsou:

  • viry, například virus hepatitidy C,
  • toxiny, jako je alkohol a léky (nebo chemikálie),
  • tuková ložiska v játrech, například ta, která se vyskytují ve ztučnělých játrech.

Co jsou ztučněná játra?
Ztučnělá játra jsou nejčastějším onemocněním jater. Může to mít vážné důsledky. Ztučnělá játra se mohou vyvinout v zánět ztučnělých jater, který vede k jaterní fibróze a následně k jaterní cirhóze.

Ztučnělá játra
Ztučnělá játra
Zánět ztučnělých jater
Zánět ztučnělých jater
Fibróza jater
Fibróza jater
Cirhóza jater
Cirhóza jater

Ztučnělá játra: Ztučnění jater je stav, kdy se v jaterních buňkách nadměrně hromadí tuk, ztučnělá játra mohou být navíc způsobena nadváhou, špatnou stravou, fyzickou neaktivitou nebo diabetem 2. typu. Poškození jater může být také způsobeno léky, chemikáliemi nebo geneticky. V těchto případech je známé jako nealkoholická tuková jaterní choroba (NAFLD). NAFLD je celosvětově nejčastějším onemocněním jater.

Zánět ztučnělých jater: Ve druhém stadiu, které se vyvine u každého druhého postiženého, již játra vykazují zánětlivé reakce. Tento stav je známý jako zánět ztučnělých jater. U této takzvané tukové jaterní hepatitidy rozlišujeme „nealkoholický tukový zánět jater“ (NASH) a „alkoholický zánět tukových jater“ (ASH) způsobený konzumací alkoholu. Zánět jater je považován za chronický, pokud zánět trvá déle než šest měsíců.

Fibróza jater: Tukový zánět jater se může rozvinout do jaterní fibrózy. Fibróza jater je počínající zjizvení jater a předběžné stadium jaterní cirhózy. Pokračující zánět vede k přehnanému hojení ran, kdy se pojivová tkáň stále více ukládá v játrech, nahrazuje normální jaterní tkáň a stává se jizevnatou. Fibróza se může vyvinout také z chronického zánětu jater z jiné příčiny než ztučnění jater.

Cirhóza jater: U jaterní cirhózy je zjizvení tak pokročilé, že způsobuje narušení normální architektury jater a vede k dysfunkci jater. Téměř všechna chronická onemocnění jater vedou v konečné fázi k cirhóze jater. Nejčastějšími příčinami jsou zvýšená konzumace alkoholu, záněty jater a chronická virová hepatitida. Cirhóza jater na druhé straně může vést k rakovině jaterních buněk jako sekundárnímu onemocnění.

info

Problém: onemocnění jater obvykle nejsou symptomatická

Zpočátku zánět jater často nezpůsobuje vůbec žádné příznaky nebo pouze velmi netypické příznaky, jako je únava, ztráta výkonu nebo nechutenství. Bolest v pravé horní části břicha a zežloutnutí kůže a očí se objevují pouze v pokročilých stadiích.

Proto má smysl nechat si zdraví jater pravidelně kontrolovat ošetřujícím lékařem – zvláště pokud patříte do rizikové skupiny.

Lék Lagosa, obalená tableta, je volně prodejný lék k vnitřnímu použití. Obsahuje Silybi mariani fructus extractum siccum a není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Před použitím léčivého přípravku Lagosa  se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem a pozorně si přečtěte příbalový leták s informacemi pro uživatele. Další informace naleznete na www.sukl.cz.