Silymarin


Silybum marianum, jehož obecným názvem je mimo jiné ostropestřec mariánský, je zdrojem přírodního bylinného léčivého přípravku, který je nápomocný při léčbě poruch jater.

Ostropestřec mariánský patří do čeledi sedmikrásky. Podle legendy pochází zvláštní charakteristika této rostliny – bílé pruhy pichlavých listů – z mléka Marie, Ježíšovy matky.

Od starověku po současnost

Využívání ostropestřce mariánského jako léčivé rostliny má dlouhou historii. Pozitivní účinky této rostliny byly známy již ve starověku. Ostropestřec mariánský se po staletí používá jako přírodní lék na onemocnění jater a žlučových cest.

V dnešní době se používají moderní standardizované extrakty, které se získávají z plodů ostropestřce mariánského. Plody obsahují cennou účinnou látku, komplex silymarinu v koncentrované formě.

Účinná látka silymarin

Silymarin – aktivní složka plodů ostropestřce mariánského – je komplex účinných látek (flavonolignanů) sestávající ze silibininu, silidianinu, silicristinu a isosilibininu.

Silibinin je hlavní složkou silymarinu a biologicky nejaktivnějším činidlem.

Komplex účinných látek silymarinu má nejen ochranné účinky na jaterní buňky, ale také neutralizuje volné radikály, které jsou škodlivé pro játra a hrají důležitou roli ve vývoji a progresi onemocnění jater. Silymarin působí na membrány jaterních buněk a brání vstupu toxických sloučenin, které by jinak poškodily jaterní buňky.

Ve vědeckých experimentech bylo také prokázáno, že silymarin má na játra regenerační, protizánětlivé a protifibrotické účinky (inhibice tvorby pojivové tkáně místo jaterní tkáně v poškozených játrech).

Lék Lagosa, obalená tableta, je volně prodejný lék k vnitřnímu použití. Obsahuje Silybi mariani fructus extractum siccum a není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Před použitím léčivého přípravku Lagosa  se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem a pozorně si přečtěte příbalový leták s informacemi pro uživatele. Další informace naleznete na www.sukl.cz.